Dlaczego i jak komunikować się z dzieckiem, zanim przyjdzie na świat?

Proč komunikovat s dítětem

Relacja między rodzicami a dzieckiem kształtuje się jeszcze przed jego narodzinami. Od pewnego etapu rozwijający się płód nie tylko słyszy dźwięki otoczenia (a później może rozpoznać głos mamy i taty), ale także podziela uczucia matki. Przed nami wiedziało o tym wiele kultur, a najnowsze badania w dziedzinie psychologii prenatalnej to potwierdzają1. Ciąża jest zatem doskonałą okazją do rozpoczęcia komunikacji z nienarodzonym dzieckiem i rozpoczęcia budowania więzi rodzinnych.

Głos matki uspokaja znajdujące się w brzuszku dziecko i pomaga stworzyć mu poczucie bezpieczeństwa. Więc mów do niego - zawsze chętnie Cię wysłucha. Możesz mówić o wszystkim, co ma pozytywny wydźwięk. Możesz opowiedzieć mu o tym, co robisz, jak się z tym czujesz lub jak bardzo nie możesz się doczekać jego przyjścia na świat. Możesz także śpiewać mu swoje ulubione piosenki i nie ma znaczenia, że nie śpiewasz jak Anna Jantar. Twój głos daje Tobie i Twojemu dziecku szansę na wzajemne dostrojenie się.

Śpiewaj i mów

Słuch dziecka rozwija się przed 23 tygodniem życia. W tym czasie może już reagować na dźwięki z zewnątrz. Według badań naukowych, w wieku od pięciu do sześciu miesięcy dziecko jest świadome tego, co dzieje się w jego otoczeniu i reaguje na otaczające je dźwięki. Na przykład dziecko w łonie matki uważa muzykę rockową za denerwującą, podczas gdy muzyka klasyczna ma działanie uspokajające. Możesz również kupić albumy muzyczne nagrane z myślą o niemowlętach, ale nie popełnisz błędu, jeśli zaśpiewasz mu sama.

Nadszedł czas, aby reszta rodziny również zaczęła budować relację z dzieckiem, więc Twój partner lub przyszłe rodzeństwo również mogą "zabrać głos". Wspólne czytanie bajek to świetny sposób na zapoznanie dziecka ze wszystkimi członkami rodziny i ich głosami, które pozna po porodzie.

Rada: w dziesiątym tygodniu ciąży płód potrafi już reagować na dotyk. Nawet jeśli nie czujesz jeszcze jego ruchów, jeśli naciśniesz na brzuch, zacznie się poruszać i odsuwać od tego miejsca.

Zanurz się w hormonie dobrego samopoczucia

Od samego początku ciąży daj sobie czas, aby stać się dobrym rodzicem. To właśnie pomoże Ci zbudować relację i więź z dzieckiem. Kiedy jesteś spokojna, w Twoim ciele uwalniany jest hormon o nazwie oksytocyna2, co wywołuje przyjemne uczucia nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego dziecka. Poświęć więc chwilę dla siebie i pomyśl o tym, jak to będzie, gdy zobaczysz swoje dziecko po raz pierwszy i spędzicie pierwsze wspólne chwile.

Rada: Twój partner również posiada hormony dobrego samopoczucia. Jeśli będziecie myśleć o dziecku wspólnie, jeszcze bardziej zwiążecie się z maluchem.

Dotykajcie się nawzajem

Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa. Kiedy się porusza i kopie, dotknij miejsca, w którym czujesz jego ruchy. Może dać Ci kolejnego kopniaka, aby dać znać, że jest w pobliżu. Nawet sześciomiesięczne nienarodzone dziecko może poruszać swoim ciałem w rytm mowy matki i uczy się kojarzyć dźwięki z uczuciami.

Rada: wsłuchaj się w ruchy dziecka i zwróć uwagę na to, o jakiej porze dnia jest najbardziej aktywne. Zwróć uwagę, kiedy Twoje dziecko jest najspokojniejsze i dowiedz się, na kogo i na co najbardziej reaguje.

Dziecko reaguje o wiele intensywniej na dotyk niż na zwykłą mowę. Samo dotykanie i głaskanie brzuszka to bardzo delikatny i intymny sposób na nawiązanie kontaktu i okazanie miłości. Kiedy masujesz brzuszek, pomagasz uwolnić oksytocynę. Według neurobiolożki Ruth Feldman i jej badań3, poziom oksytocyny podczas ciąży jest odpowiedzialny za jakość relacji między matką a dzieckiem po porodzie.

Rada: masaż brzuszka może pomóc Ci poczuć się spokojnie, nawet jeśli przechodzisz przez trudny okres. Uwalniana oksytocyna obniży poziom hormonów stresu i pomoże osiągnąć wewnętrzną równowagę.

Jaką rolę odgrywa słuchanie muzyki?

Obecnie wiadomo, że muzyka odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Słuchanie muzyki ma działanie relaksujące, ale konieczne jest wybranie tej właściwej. Większość muzyki klasycznej jest relaksująca, a jej przyjemne dźwięki wywołują uczucie szczęścia i spokoju. Na przykład kołysanki uspokajają dziecko, ponieważ potrafią spowolnić tętno, pozwalając dziecku oddychać głębiej i głębiej.

Rada: kiedy dziecko już się urodzi, możesz uspokajać je muzyką, którą często słyszało jeszcze w łonie.

Czy warto prowadzić pamiętnik rodzicielski??

Pamiętnik, w którym zapisujesz swoje myśli, spostrzeżenia, doświadczenia i życzenia dotyczące nienarodzonego dziecka, to świetny sposób na wzmocnienie relacji. Ponadto łagodzi stres i pomaga śledzić przebieg całej ciąży. Nie zapomnij dołączyć zdjęć USG, fotografii i innych materiałów. Dzięki temu Twoje potomstwo będzie mogło zobaczyć, jak to było, zanim pojawiło się na świecie.

Źródła:

1. https://www.netmums.com/pregnancy/amazing-facts-about-your-unborn-baby/9-he-can-smell-the-same-things-you-can
2. https://www.wikiskripta.eu/w/Oxytocin
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28813252/