Kwasy tłuszczowe omega-3 to tak zwane dobre tłuszcze, które pomagają komórkom prawidłowo funkcjonować, dostarczają energii, wzmacniają serce, regulują procesy zapalne w organizmie oraz wspomagają pracę oczu, mózgu i innych układów fizjologicznych.1 Są one niezbędne i nasz organizm ich potrzebuje. Są kluczowym składnikiem odżywczym, ważnym na wszystkich etapach ciąży i rozwoju dziecka, a także wpływają na jakość mleka matki. Wpływają nawet na samopoczucie psychiczne i przebieg menstruacji.
Odkrycie kwasów tłuszczowych omega-3 wiąże się z Eskimosami, pierwotnymi mieszkańcami Grenlandii. Kiedy naukowcy obserwowali ich nawyki żywieniowe, odkryli, że sekret zdrowego serca wśród Eskimosów2 był ściśle związany z ich dietą, a dokładniej z rybami i zawartymi w nich niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. W porównaniu do innych ludów, Eskimosi o wiele rzadziej zapadali na choroby serca.
Zwiększa szansę zajścia w ciążę
Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego musimy przyjmować je w pożywieniu i suplementach diety. Ostatnie badanie3 wykazało, że kobiety przyjmujące suplementy omega-3 mają 1,5 razy większe szanse na zajście w ciążę niż kobiety, które ich nie przyjmują. Suplementy diety są więc jeszcze jedną opcją na zwiększenie płodności.
3 główne typy kwasów omega-3:
✓ ALA (kwas alfa-linolenowy) jest najczęstszą formą występującą w pokarmach roślinnych, zwłaszcza w zielonych warzywach liściastych, orzechach i nasionach.
✓ DHA (kwas dokozaheksaenowy) występuje w rybach oraz algach i bierze udział w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu i oczu. Wspiera jednak również na proces przechowywanie komórek jajowych w jajnikach i wpływa na jakość włosów, skóry i paznokci.
✓ EPA (kwas eikozapentaenowy) poprawia nastrój, reguluje gospodarkę hormonalną, hamuje procesy zapalne i wpływa na wiele innych funkcji organizmu. Niewystarczające ilości EPA mogą ograniczać transfer i wchłanianie DHA do komórek płodu.
Jakie są skutki niedoboru DHA?
Aż 12% masy mózgu stanowi DHA. Wykazano, że jego braki wiążą się z nieprawidłowym rozwojem poznawczym u dzieci i zwiększoną częstością występowania chorób neurodegeneracyjnych. Obejmują one chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane u dorosłych4.
Omega-3 pomagają w poczęciu dziecka
Poprzez regulację hormonów, zwiększenie przepływu krwi do macicy, zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie i poprawę zdolności zarodka do zagnieżdżenia się w macicy, kwasy omega-3 odgrywają ważną rolę w udanym poczęciu dziecka. Co więcej, inne badanie wykazało, że optymalny poziom kwasów omega-3 zwiększa również długość życia reprodukcyjnego u kobiet w wieku powyżej 35 lat5. Odpowiedni poziom kwasów omega-3 jest również ważny dla męskiej płodności. Badania wykazały, że mogą one znacząco poprawić ilość i ruchliwość plemników6.
Rada: aby poprawić swoje zdrowie i zwiększyć szanse na zajście w ciążę, zwiększ spożycie kwasów omega-3 do 1000 mg dziennie7.
Ograniczają zagrożenia dla zdrowia
Tłuszcze omega-3 wspierają rozwój mózgu i układu nerwowego płodu już od momentu zajścia w ciążę. Mają one ogromny wpływ, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, kiedy wzrost znacznie przyspiesza. Wykazano, że jeśli kobiety z niskim poziomem omega-3 uzupełniają ich poziom poprzez suplementy diety, istnieje mniejsze ryzyko przedwczesnego porodu. A ten ostatni, nawiasem mówiąc, jest główną przyczyną problemów zdrowotnych płodu i niemowląt. Inne korzyści płynące z utrzymywania niezbędnego poziomu kwasów omega-3 obejmują zmniejszenie ryzyka słabego rozwoju łożyska (stan przedrzucawkowy), który jest poważnym powikłaniem zarówno dla dziecka, jak i dla mamy8. Wreszcie, poziom tych kwasów został powiązany z funkcjonowaniem mózgu i samopoczuciem, co oznacza, że odpowiedni poziom może wpływać na to, jak przyszła mama będzie się ogólnie czuć.
Każda ciąża może być bezproblemowa
Optymalny poziom kwasów omega-3 jest ważny nie tylko podczas ciąży, ale także po porodzie. W tym czasie wpływa on na zawartość składników odżywczych w mleku matki, funkcje mózgowe matki, jej równowagę psychiczną i powrót do zdrowia po porodzie. Utrzymanie odpowiedniego poziomu jest zatem kluczowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Każda mama powinna wiedzieć, że podczas ciąży zapasy kwasów omega-3 u wielu z nich ulegają wyczerpaniu, co może mieć szkodliwy wpływ zarówno po porodzie, jak i podczas kolejnych ciąż. Dlatego też zaleca się uzupełnianie ich poziomu, zarówno za pomocą zbilansowanej diety, jak i dobrej jakości suplementów.
Dlaczego po porodzie warto suplementować kwasy omega-3?
Mózg dziecka najszybciej rozwija się w ostatnim trymestrze ciąży i w pierwszych dwóch latach po urodzeniu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby karmiąca mama posiadała odpowiedni poziom kwasów omega-3 w swoim mleku, w czym może pomóc jej zbilansowana dieta i wysokiej jakości suplementy, które je zawierają. Badania naukowe pokazują, że dieta bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe może zwiększać u dzieci inteligencję9. Jednak poziom kwasów omega-3 w organizmie matki może być również odpowiedzialny za radzenie sobie z takim stanem, jak depresja poporodowa10. Badania11 przeprowadzone w 2019 r. wykazały, że matki z indeksem kwasów tłuszczowych omega-3 niższym niż 5% były 5 razy bardziej narażone na depresję niż matki z wyższym indeksem.
Rada: kwasy omega-3 zmniejszają nieprzyjemne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i tłumią bóle menstruacyjne.
Źródła:
1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17290-omega-3-fatty-acids
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18541598/
3. https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Omega-3-supplementation
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772061/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5624332/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29451828/
7. https://www.ccrmivf.com/blog/fertility-benefits-omega3-fatty-acids/
8. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003402.pub3/full
9. https://www.nutraingredients.com/Article/2013/08/16/Omega-3-rich-infant-formula-may-boost-later-intelligence-Study
10. https://cs.wikipedia.org/wiki/Poporodn%C3%AD_deprese
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31003520/